





Добре дошли в моето пространство в интернет! Надявам се да бъда полезен на всички, които се интересуват от иновативни конструкции.
Използвайте формата за коментари, за да правите предположения.
Монтаж на конструкцията
Снимка 1: Балкони в аварийно състояние
Снимка 5: Балкони в аварийно състояние
Снимка 7: Гредостена със сериозни повреди
Снимките на балконите са от сграда в центъра на София. Предстои да й се прави "саниране" и трябваше да изготвим конструктивно становище за състоянието й. Разбира се препоръчахме много сериозни мерки за укрепване на няколко по- слабо пострадали балкони, а тези настояхме просто да бъдат премахнати.
Сами виждате, че състоянието на стоманобетона е покъртително. Умът ми не побира факта, че някой е способен да изостави дотолкова собствеността си, а и на всичкото отгоре да ползва спокойно толкова повреден балкон (иначе си е сменил дограмата с REHAU, най-скъпата на пазара). А случаят не е изолиран, повече от половината стари сгради в София имат подобни проблеми, а хората нехаят. Или още по- лошо: ЗАМАЗВАТ С ПОДРЪЧНИ СРЕДСТВА ЯЗВИ В КОНСТРУКЦИИТЕ!
Няма да изпадам в излишни подробности. Предполагам, че не е необходимо да ви обяснявам технически защо тези балкони са готови да паднат. То е очевидно за всеки нормален човек.
Искам обаче да ви обърна внимание на нещо друго, да развенчая мита за "здравото старо строителство". Не се заблуждавайте, старото строителство е като всичко старо: Мястото му е на боклука! Ще се обоснова с факти (някои от тях личат на снимките):
1. Качеството на бетона е много, много ниско. Използвали се огромни камъни, вместо чакъл, а това е изключително вредно.
2. Армировката е гладка и е разположена през много голямо разстояние. Крайно недостатъчна е.
3. Сградите не са осигурени на земетръс. През 30-те години хората просто не са знаели как. Така че песента на повечето е изпята. Остава само да видим колко кратък живот им остава. Защото (голямо) земетресение ще дойде, и то може би много скоро.
4. Голяма част от товарите се носят от тухлени стени. Това е много вредно, тъй като зидарията на практика не поема опънни напрежения. Освен това хората често бутат тухлени стени, когато си прекрояват къщите. Когато сградата е съвременна, всичко е окей. Ако не е- справка- ул. Алабин.
Мога да продължа така до безкрай, но едва ли е нужно.
Колкото до втората заблуда: При доказано лошите качества на старите сгради да ги санираш е равносилно на това да си затвориш компот с развалени плодове. Да, после изглеждат като нови и са много красиви. Всички си мислят, че нещата са съвсем наред и трагедиите се случват съвсем неочаквано.
В заключение: Когато в собствеността ви се появят дори и леки признаци на повреди (пукнатини, провисвания и др.), своевременно потърсете помощта на инженер- конструктор. Не на строител, не на майстор, не на архитект, а на ИНЖЕНЕР! Защото е много вероятно всеки друг да ви каже: "Нема страшно! Е са че го замажеме с теракол, отгоре шпакловка и ше стане кат' нову!"
P.S. Казаното дотук не важи за всички периоди на развитие на строителството. Също така не важи за всички строителни системи.
P.S. Санирането на конструкции е напълно възможно и се практикува с успех. Но само когато инвеститорът е загрижен повече за сигурността, отколкото за външния вид.
Здравейте отново, приятели на строителните конструкции!
Конзолна конструкция, плувен басейн
Конзолна конструкция, плувен басейн