24 ноември 2008 г.

Пантеонът- древно инженерно изкуство




Ако хипотетично днес един архитект предложи на инженер- конструктор да проектира неармиран купол с диаметър 43 m и височина също толкова ще последва дълга и отекчителна тирада от страна на инженера за възможностите на строителните материали и за това какво е възможно да се построи в реалния свят и какво може да остане само във въображението на артистичните натури.
Не така са стояли нещата обаче за архитектите от Римската империя (в древността професията архитект е съвмещавала функциите на днешните архитекти, конструктори и всички останали специалисти в проектирането и строежа на сгради и съоръжения).
Да, става дума за Пантеона в Рим. Сградата е построена през 25 г. пр. Хр. от римският пълководец и архитект Марк Агрипа в чест на римските божества и победите на армията на Рим.
Конструкцията на пантеона е класическа (всъщност именно пантеонът я прави такава), но уникална и величествена със своите размери и изпълнение. Покривът представлява сферичен купол с централен пръстен и отвор, и опорен пръстен с диаметър 43,3m. 43,3m е и височината на купола от пода на сградата. Получава се конструкция, в която може да се впише сфера и да бъде вписана в куб.
Куполът на Пантеона днес, повече от 2000 год. след построяването му, е най- големият неармиран купол в света! Изграден е от така наречения „римски бетон” (смес от вар, пуцоланов прах и пемза). Това е материал, който по якост е дори по- качествен от съвременните бетони. Якостта му на натиск е около 20MPa, а на опън около 1,5MPa, срещу съответно 11,5MPa и 0,90MPa за стандартен съвременен материал.
В днешно време анализирането и оразмеряването на подобни конструкции се оставя в ръцете на софтуер, който да намери максималните напрежения във всяка една точка от конструкцията и да ги сравни с максимално допустимите.
Такъв компютърен анализ е правен и за Пантеона. Резултатът е, че конструкцията издържа дори и най- консервативните съвременни проверки. В заключение: Мисля, че Пантеонът е красив и внушителен. Смятам, че той е един от най- ценните запазени архитектурни шедьоври на стария свят. А вие как мислите?

4 коментара:

Sande каза...

яко - новаторство, което е станало класика. Иначе се очудвам, че е издържал съвременните проверки, това не се случва при почти нито една запазена историческа сграда, че понякога и при някои, не чак толкова исторически 40-50 годишни мостове :)
Само си представям обаче как са го строили - сигурно са ангажирали всичките роби в Рим, да държат кофража с ръце :))))

Анонимен каза...

Стефане, кажи нещо за конструкцията...например за двойния купол, за вградените тухлени арки, които пренасят натоварването върху стълбовете,а не върху декоративните двойки колони, за натисковия пръстен 8 и нещо широк, за касетите, които май са само декоративни. Кое изпълнява функцията на контрафорс-барабана ли?Въобще има много интересни въпроси които можем обсъдим,ако си подготвен. Митко

Анонимен каза...

П.С. Ако хипотетично днес един архитект го предложи на инженер,ще бъде яко насолен :)

Стефан Трифонов каза...

Здравейте! Димитре, с удоволствие бих обсъдил с теб конструкцията на Пантеона. Просто не мисля, че би било интересно на другите читатели на блога да се впускам в подробности тук, а и нямам достатъчно информация в момента.
P.S. По броя на коментарите съдя, че няма голям интерес към писанията ми. Затова съм решил, че ще поддържам блога още няколко седмици. Но ако интереса не се повиши, ще го закрия :(