15 май 2009 г.

Aspire Tower, Катар

Здравейте отново, приятели на строителните конструкции!

След този дълъг и много щастлив за мен период на отсъствие отново съм готов да ви представям интересни проекти от инженерния свят. Сега, когато семейството ми се увеличи с един член благодарения на малката Стефания, сигурно няма да имам много време да пиша. Все пак се надявам от време на време да ви осигурявам по няколко интересни минути.

Днешната ни цел е малко известната кула Aspire, построена специално за провеждането на Азиатските спортни игри през 2006г. Конструкциите на отделните части на този "дребничък" небостъргач (около 300m) не са нещо безкрайно иновативно. Сложността на обекта не би могла да се нареди например в първите десет най- предизвикателни проекти за годината. Така че впечатляващото (поне за мен) се крие в друго. Възхищение буди хармоничността на конструкцията, това че тя е много красива със своите пропорции и елегантната си осанка.

Сградата е построена специално за XV Азиатски спортни игри през 2006г. в специално изграден за събитието комплекс. Приютява 5- звезден хотел, плувен басейн на 80m височина (!), ресторанти, обществени помещения и други.

Конструкцията се състои от 238 метрово стоманобетонно ядро с променлив диаметър (от 18 до 13m) и конзолни етажи от ядрото. Конструкцията на подовете е от стоманени носещи елементи, профилирана ламарина като кофраж и стоманобетонна плоча. Фасадата е отново със стоманени носещи елементи, които са укрепени от подовете, а където етажната височина е по- голяма- от пръти към ядрото.



Подова конструкция




Укрепване на фасадата


Габаритът на подовете е променлив по хиперболичен закон. Така се получава характерната и търсена форма на факел.


Последните около 60m до крайната височина на сградата се осъществяват от специална конструкция поддържаща наподобяващия олимпийски огън.


Не мога да пропусна да коментирам разбира се интересния факт, че Aspire Tower е оборудвана с доста голям конзолен басейн на 80m височина от земята. Конструкцията му е от две доста тежки ферми, укрепени в напречно направление от по- леки такива. Не знам какви впечатления буди у вас този басейн, на мен лично много ми се харесва.

Конзолна конструкция, плувен басейн

Конзолна конструкция, плувен басейн

Не съм сигурен, че съм успял детайлно да ви запозная с конструкцията. Все пак това не става в такъв ограничен обем. Надявам се обаче да сте видели нещо интересно за вас от моя свят и да ви е било приятно.

3 коментара:

Sande каза...

Радвам се, че все още намираш време да поддържаш блога ти, който много харесвам :) Тук няколко неща не ми станаха ясни - този басейн открит ли е - на около една четвърт от височината на кулата се вижда нещо като човка - това ли е басейна всъщност?
А фермата на конзолната конструкция на басейна на тази снимка http://4.bp.blogspot.com/_2H_Eik5kjt4/ShucruiYkoI/AAAAAAAAAPs/F4myjCBijtE/s1600-h/4.JPG с нитове ли е изпълнена?
Всъщност някой знае ли, къде другаде усвен в САЩ се използват нитове в стройтелството??

Стефан Трифонов каза...

Да, мисля, че това е басейнът и изглежда, че е открит. Колкото до нитовете- мисля, че фирмата- изпълнител (проектантите) са американска. Прави си изводите.

Анонимен каза...

Басейнът прилича на малка чурка, ако прелива по малко, ефектът ще е пълен.