Добре дошли в моето пространство в интернет! Надявам се да бъда полезен на всички, които се интересуват от иновативни конструкции.
10 декември 2009 г.
Къщи от стомана
10 септември 2009 г.
Ларгото, или "Големият социалистически напън"
Днешната ни тема може би ще породи смесени емоции в някои от вас. Ще ви занимая с комплекс от три сгради в самия център на софия. Или иначе казано- българският опит за създаване на монументална архитектура в българската столица. Може би някои от вас смятат че ЦУМ, "Шератон" и бившият Партиен дом са грозни мегаломански творения. Чувал съм че стилът им е бил "Сталинска архитектура", че са сиви и подтискащи и т.н.
За щастие аз не съм архитект и не съм длъжен да водя спорове относно естетическите достойнства на дадена сграда. Спорове, в които реално не е ясно кой е прав и кой крив. Затова аз няма да се ангажирам с мнение дали харесвам сградите в ларгото. Но определено смятам, че това е най- сериозният опит за създаване на голям комплекс представителни държавни сгради, издържан в един стил и имащи претенции да спорят за прилагателното "монументални".
Наистина от гледна точка от 40-те години това е бил един нечуван мега- проект.
Става въпрос за огромна площ, мащабно планиране, строителство в големи мащаби, с размах.
Разбира се БКП не е жалила никакви ресурси за своя нов, бляскав дом на властта. Новият проект за Партийния дом, избран от 38 конкурсни разработки, е трябвало да го покаже. Огромни стоманобетонни конструкции с големи отвори, стоманени покривни конструкции на заседателни зали, куполи, арки и какво ли още не! Облицовки от гранит и бял врачански камък, орнаментни мозайки, гипсови отливки и първокачествени ламперии! Изобщо всичко най- добро, което България е можела да произведе. Било е решено да се използват изключително български строителни материали, и то най- добрите. Партията е искала по категоричен начин да демонстрира сила- сила в политиката и мощта на новата българска икономика.
15 юли 2009 г.
Искам да съм 3-годишен във Враждебна!
Проектът разбира се не е нещо грандиозно, но пък е изпълнен много професионално. Както ще видите на снимките, в нашата фирма под "строителство до ключ" разбираме дори и поставяне на чаршафи на леглото ви :) Подобно комплексно строителство се организира и ръководи много трудно, но добрият резултат ни вдъхва увереност, че сме готови да се справим и с още по- големи предизвикателства.
Откриването беше празнично и много добре организирано- един подходящ завършек на нашата скромна работа.
Е, приятели, мисля, че ако ви трябват строителни услуги, вече знаете към кого да се обърнете!
Предлагам ви снимки на готовата сграда и от церемонията по откриването.
1 юли 2009 г.
ЗАГАДКА НА ДЕНЯ
Използвайте формата за коментари, за да правите предположения.
30 юни 2009 г.
Интересен поглед към Гранд каньон
Монтаж на конструкцията
11 юни 2009 г.
НЕ СТЪПВАЙ!!!
Досега аз съм ви срещал само с красивата страна на строителните конструкции. Вече обаче смятам, че сме готови да видим заедно и нещо грозно. Събрал съм няколко снимки на повредени конструктивни елементи, с които е трябвало да се справям в последните два месеца. Това не са най- опасните случаи, които съм виждал, но са масово явление, а това е доста притеснително. Старите сгради не стават по- млади, а ние не правим нищо по въпроса.
1." Старото строителство е много по- качествено от съвременното и е много "здраво".
Ето и обещаните снимки:
Снимка 1: Балкони в аварийно състояние
Снимка 5: Балкони в аварийно състояние
Снимка 7: Гредостена със сериозни повреди
Снимките на балконите са от сграда в центъра на София. Предстои да й се прави "саниране" и трябваше да изготвим конструктивно становище за състоянието й. Разбира се препоръчахме много сериозни мерки за укрепване на няколко по- слабо пострадали балкони, а тези настояхме просто да бъдат премахнати.
Сами виждате, че състоянието на стоманобетона е покъртително. Умът ми не побира факта, че някой е способен да изостави дотолкова собствеността си, а и на всичкото отгоре да ползва спокойно толкова повреден балкон (иначе си е сменил дограмата с REHAU, най-скъпата на пазара). А случаят не е изолиран, повече от половината стари сгради в София имат подобни проблеми, а хората нехаят. Или още по- лошо: ЗАМАЗВАТ С ПОДРЪЧНИ СРЕДСТВА ЯЗВИ В КОНСТРУКЦИИТЕ!
Няма да изпадам в излишни подробности. Предполагам, че не е необходимо да ви обяснявам технически защо тези балкони са готови да паднат. То е очевидно за всеки нормален човек.
Искам обаче да ви обърна внимание на нещо друго, да развенчая мита за "здравото старо строителство". Не се заблуждавайте, старото строителство е като всичко старо: Мястото му е на боклука! Ще се обоснова с факти (някои от тях личат на снимките):
1. Качеството на бетона е много, много ниско. Използвали се огромни камъни, вместо чакъл, а това е изключително вредно.
2. Армировката е гладка и е разположена през много голямо разстояние. Крайно недостатъчна е.
3. Сградите не са осигурени на земетръс. През 30-те години хората просто не са знаели как. Така че песента на повечето е изпята. Остава само да видим колко кратък живот им остава. Защото (голямо) земетресение ще дойде, и то може би много скоро.
4. Голяма част от товарите се носят от тухлени стени. Това е много вредно, тъй като зидарията на практика не поема опънни напрежения. Освен това хората често бутат тухлени стени, когато си прекрояват къщите. Когато сградата е съвременна, всичко е окей. Ако не е- справка- ул. Алабин.
Мога да продължа така до безкрай, но едва ли е нужно.
Колкото до втората заблуда: При доказано лошите качества на старите сгради да ги санираш е равносилно на това да си затвориш компот с развалени плодове. Да, после изглеждат като нови и са много красиви. Всички си мислят, че нещата са съвсем наред и трагедиите се случват съвсем неочаквано.
В заключение: Когато в собствеността ви се появят дори и леки признаци на повреди (пукнатини, провисвания и др.), своевременно потърсете помощта на инженер- конструктор. Не на строител, не на майстор, не на архитект, а на ИНЖЕНЕР! Защото е много вероятно всеки друг да ви каже: "Нема страшно! Е са че го замажеме с теракол, отгоре шпакловка и ше стане кат' нову!"
P.S. Казаното дотук не важи за всички периоди на развитие на строителството. Също така не важи за всички строителни системи.
P.S. Санирането на конструкции е напълно възможно и се практикува с успех. Но само когато инвеститорът е загрижен повече за сигурността, отколкото за външния вид.
15 май 2009 г.
Aspire Tower, Катар
Здравейте отново, приятели на строителните конструкции!
Укрепване на фасадата
Габаритът на подовете е променлив по хиперболичен закон. Така се получава характерната и търсена форма на факел.
Последните около 60m до крайната височина на сградата се осъществяват от специална конструкция поддържаща наподобяващия олимпийски огън.
Конзолна конструкция, плувен басейн
Конзолна конструкция, плувен басейн